Max Papart, "Indian Summer".
Etsning, carborundum och akvatint. 1982. Signerad med dedikation och daterad XVI-XI-LXXXI. Bladstorlek 135 x 98 cm.
Åldersrelaterat slitage. Oramad.
Ur konstnärens egen samling.
"Max Papart. Master prints and other works on paper 1978 to 1985. New Orleans Museum of Art". Avbildad på sidan 16.