Arvid Knöppel. Skulptur, signerad, gips.
"Lodjuret". Höjd 21 cm, längd 25 cm.
Slitage, liten spricka, ytsmuts, litet hack på öronens yttersta spets.
Den smäckra skulpturen "Lodjuret" (även kallad "Vändande lodjur") finns som monumentalskulptur på tre platser i Sverige; i stadsparken i Borås, i Karlstad och i Ulvsunda, Bromma.