Arvid Knöppel. Skulptur, signerad, patinerad gips.
"Visent" (Bisonoxe). Signerad A. Knöppel. Motivet koncipierat 1916. Mörkpatinerad gips. Höjd 34 cm, längd 45 cm.
Slitage, obetydlig ytsmuts, fläckar, något avskavd färg, ett horn saknar spets.
Smålands museum, utställning "Arvid Knöppel", 1945, en variant av denna komposition i brons var utställd.