Aukusti Uotila, Flodlandskap från Urjala.
Sign.-83. Olja på duk 27x41 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Mindre skada.
Kamrer Erik Lilius, Helsingfors; i arv inom familjen.
Aune Lindström, "Aukusti Uotila", WSOY 1948, nr 76.