Jonas Frisk, spegel med konsolbord, sengustavianska, (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824).
Förgyllda. Spegel med dekor av lyra, lagerkvistar och kaveldun, delat glas. Etikettsignerad "Tillverkad vid J Frisks Spegel Fabrik vid Stortorget i Stokholm". 170 x 79 cm. Bord med stenskiva och spiralvridna ben. Bredd 96, djup 45, höjd 84 cm.
Färg- och förgyllningsbortfall. Fläckar. Delvis maskstungen. Senare spegelglas. Ett bordsben med spricka. Nagg på stenskivan. Krön med torrspricka.