Stämplade endast med kontrollstämpel samt mästare EH (två matknivar samt två bordsknivar utan stämpel EH). Graverad dekor av vapen.
12 matknivar längd 24 cm
12 bordsknivar längd 22 cm
Total vikt inkl senare stålblad 2930 gram.
Smärre slitage och bucklor.