Henning Nilsson vas signerad och daterad 1969 Höganäs stengods
Höjd 13,5 cm
Obetydligt ytslitage.
Henning Nilsson var en svensk keramiker. Som ung fick han försörja sig genom att arbeta med allt ifrån skrädderi, fiolbygge, keramiker samt antikviteter. Han lärde känna skulptören Robert Nilsson och Signe Persson Melin som båda inspirerade honom att satsa på keramiken. Han var autodidakt som keramiker. Hans främsta intresse var att ta fram intressanta glasyrer och han blev särskilt skicklig på olika oxblodsglasyrer.