Blaise Reutersward, "Gudhjem", 2013.
Signerad BLAISE REUTERSWARD och numrerad 5/5 a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print, diasecmonterad på akrylglas och ramad 190 x 240 cm.
Galleri Mårtensson & Persson, Stockholm.
Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reutersward etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.