Silverfärgat blad- och blomstermotiv på svartlackerad träyta med skurna dekor i olika stenarter föreställande bl a fåglar, rosor, pioner, krysantemer och dahlior. Andra sidan målad med förgyllda naturmotiv.
Panelerna förenas med krokar. Mått/del: bredd 40 cm (vid foten 41 cm), höjd 183 cm
Träet med stötmärken och retuscheringar samt enstaka, något blekta partier. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Spår av etikett.