Tallrik med dekor i Famille Rose-färger, motiv av tuppar i trädgård, diameter ca 23 cm.
Skål, med dekor av mandariner, diameter 20 cm.
Penselvas, med dekor i underglasyrblått av fågel i blommande trädgård, höjd ca 14 cm.
Skål, fyrpassformad med dekor av blommor i Famille Rose-färger, längd 15,5 cm.
Glasyrmistor. Bränningsspricka i botten av tqallriken samt på den fyrpassformade skålen. Nagg. Något slitage.