Balusterformade med utvikt mynning, dekor i emaljfärger av blommor och figurscener inom reserver. Höjd 35 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor. Dekorbortfall. Den ena med omfattande lagningar och retuscher på halsen, den andra med omfattande retoucher på foten.