Jungin-stämpel. Graverad dekor av scener med landskap, byggnader, figur i båt samt vilande hjort. Skaftet lindat med rotting. Höjd med handtag 20 cm.
Vikt utan lock 349 gram.
Locket ej stämplat, vikt 66 gram.
Med ask i trä 16,5 x 16,5, höjd 25 cm.
Smärre slitage.