Axel Wallert, Vilande modell
Signerad Wallert och otydligt daterad 192?. Duk 33 x 46 cm.
Ytslitage. Mindre krackelyr övre vänstra hörnet. Ytsmuts. Smärre märken efter spännram
Verket är troligen utförd mellan 1923 och 1927 då han som stipendiat var bosatt i Italien. Wallert tycks vara inspirerad av det italienska renässansmåleriet där motivet av den vilande Venus var vanligt förekommande.