Jacob Ängman, kaffeservis, 4 delar, nysilver, GAB, 1930/40-tal.
Handtag av trä. Varmvattenkanna, 16,5 cm. Kaffekanna, 15 cm. Sockerskål, delvis förgylld, diameter 8,5 cm. Gräddkanna, delvis förgylld, 6,5 cm.
Något slitage.
Rolf Walter Collection.
Suppliment Nysilvervaror från Guldsmeds AB: stockholm 1936. Sida 25, Nr. 6083: varmvattenkanna.