Värmefat, porslin, Qing-dynastin, Kanton, Kina 1800-tal.
Värmefat med lock. Polykrom och förgylld dekor. Kartuscher med motiv av blomster, fjärilar och fåglar samt förnämt folk i. Längd 41,5 cm, bredd 30 cm, totalhöjd 18 cm.
Sliten förgyllning. Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.