Dekor i underglasyrblått med motiv av bambu och blommor. Något varierande bårdmotiv i mittspegeln. Vissa signerade med fyra-eller sexkaraktärsmärke. 7 assietter, 18,5 cm. 6 tallrikar, 25 cm.
Bränningssprickor. Glasyrmistor. Bruksslitage på de stora tallrikarna.
Private Swedish collection, resident in Japan 1965-1971.