Större rökelsekar med lockknopp i form av fohund med klot, två hänklar samt på tripodfötter, höjd 19 cm. Ett rökelsekar i form av lotusblad med dekor i form av lotusstjälk och lotusblomma, på tre kulfötter, höjd 12,5 cm (saknar lock). Mindre rökelsekar med lockknopp i form av fohund med klot, hänklar i form av fabeldjur och reserver innehållande reliefmotiv av fenixfåglar, höjd 12,5 cm.
Slitage. Skador. Största med lagad hänkel.