Ovanlig dekor i underglasyrblått och famille rose färger med eleganta ämbetsmän i samtal runt de målade panelerna fladdermöss mot en guldbeströdd bakgrund. Höjd 45 cm.
Sprickor, nagg. Klammerlagning.
Receipt inside from Nils Carlssons Antikvitetshandel, Värnamo, dated 1967.