Lövformade fat med förgylld och polykrom dekor. Motiv av förnämt folk i trädgård i färd med att umgås och spela spel . Kanterna dekoreras av fåglar bland lövverk, brättet av krysantemum. Längd 27 cm, bredd 24 cm, djup ca 4,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Den ena med en rad små tillverkningsdefekter i den förgyllda fogen mellan kanten och brättet/bladet. Ställvis sliten förgyllning.