Frama, ”Bracket Chair” F333

Det uppmärksammade och hyllade danska varumärket Frama startade med intentionen att skapa enkla objekt, med betoning på naturliga material som uppmuntrar ett medvetet liv. Frama representerar ödmjukhet och enkelhet där det subtila formspråket är det mest representativa för företaget och vad de står för.

Under Stockholm Design Week presenterade varumärket den nya kollektionen och stolen ’Bracket Chair’ i den historiska Konstnärsbaren i centrala Stockholm, ett samarbete med designstudion Frederik Gustav, där de fyrtio utställda stolarna, stämplade och signerade, nu kommer att säljas exklusivt på en onlineauktion på Bukowskis.

Läs mer om stolarna