Emilia Ilke, handkolorerad serigrafi. Signerad och numrerad 1/1.
"Alla får spela (grön)", 2022. 45.5 x 55 cm.
Ej examinerad ur ram.
Emilia Ilke är en mångfacetterad konstnär vars främsta arbetsmetod är collaget. I lekfulla bilder vrider och vänder hon på återkommande vardagsobjekt och enkla former såsom urnan, vasen och koppen. Hennes palett består framförallt av mjuka, jordiga pastelltoner.