Guanyin, lackerat trä. Vietnam/Sydkina omkring 1800 eller senare.

Sittande i meditativ ställning, förgylld, lackerad och bemålad. Med tvådelad rödlackerad tron. Total höjd 94 cm. Gudomens höjd 68 cm. Tronens mått 65x55x28

Skador, lagningar. Maskstungen.

Proveniens

From the collection of Arne Larsson, Grasse, France.

Utropspris
15 000 SEK