Segerkrans vunnen av Ronnie Peterson på Monza 1976,

Lagerblad på stomme av halm, två grön-vit-röda band med guldfrans och text i guld: "47 Gran Premio d´Italia" respektive "Autodromo Nazionale di Monza 12 Settembre 1976 - 1o Assoluto". Diameter ca 85 cm

Skör med skador, bladen defekta och torra samt saknas ställvis. Banden med fuktfläckar från segerchampagnen och texten blekt.

Proveniens

Vunnen av Ronnie Peterson, Italiens Grand Prix på Monza 1976.
Åke Strandberg (1947-2016), Sveriges förste
internationella mekaniker i F1 och nära vän till Ronnie.
Därefter i arv.

Ronnie rankade denna seger som kanske hans främsta då han ansåg att hans bil, en March-Ford, var så underlägsen att det inte borde gå att vinna med den.

Utropspris
18 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63