Kenneth Olausson

(Sverige, Född 1948)
Kenneth Olausson
(Sverige, Född 1948)

Kenneth Olausson, "Ronnie Peterson fundersam efter F1-loppet i Ontario, USA, 1971"

Signerad Kenneth Olausson och numrerad 4/15 a tergo. Pigment print på Hahnemühle Photo Rag, bildyta 50 x 70 cm. Bladstorlek 52 x 72 cm. Oramad.

Fotograf Kenneth Olausson om karriären och 10 år med Ronnie Peterson:

"Nyss fyllda femton lånade jag min fars lådkamera för att fotografera Formel 1-världsmästaren Jim Clark på Gelleråsbanan. Det var debuten. Sedan följde sex års kringflackande världen runt för att följa motorcykeltävlingar i Europa och i USA. 1967 tog jag årets bild i bildmagasinet ”SE”. Hösten ’68 träffade jag Ronnie Peterson. Mötet blev början till en lång vänskap och resulterade i att jag reste till Monaco 1969 när Ronnie slog igenom som VM-löfte. På bråkdelen av en sekund och 25 000 bilder senare hade jag sett 48 Grands Prix med Ronnie av hans totalt 123 GP-starter."

Konstnär

I 10 år reste Kenneth Olausson världen runt som journalist och fotograf inom motorsporten. Han blev nära vän med Ronnie Peterson och såg den blonde svensken slå igenom i Monaco både i F3 och F1. Ronnie startade i 123 Grands Prix, varav Kenneth var närvarande vid nästan 50 tävlingar.

Utropspris
25 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57