Ann-Mari Forsberg, vävnad "Bandet", gobelängvariant, ca 55 x 32 cm, signerad AMF.
Komponerad 1948.
Obetydligt ytslitage.
Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sid 34; Waldemarsuddes utställningskatalog 6:1982: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, nr 2.