Dalahästar, 3 st, 1900-talets senare del.

Skuret och bemålat trä. Den svarta samt den större röda med etikett Nils Olsson Hemslöjd Nusnäs. Höjd 42-51 cm.

Slitage. Färgbortfall.

Dalahästen har funnits närvarande hos oss under många hundratals år. Dock var det först under världsutställningen i New York 1939 som den blev internationellt känd och etablerade sig som en välkänd symbol för Sverige.
Få objekt har funnit en lika självklar plats i svenska hem som Dalahästen. I dag representerar den Sverige lika kraftfullt som midsommarfirandet och köttbullarna gör. Genom tiderna har människan alltid avbildat hästen. Det imponerande djuret har dekorerat allt ifrån grottväggar till stadsvapen. Men hur började egentligen berättelsen om den häst som nu är så djupt förankrad i den svenska folktraditionen? Det anses att föregångaren till dagens Dalahäst började skulpteras i Dalarna på 1600-talet, som en leksak till de yngsta medlemmarna av familjen. Endast ett fåtal av dessa hästar har överlevt eftersom de oftast blev kastade i elden när de blev för slitna. Med tiden började hästarna säljas av handelsmän från Dalarna som reste runt i landet; ibland användes de till och med som betalningsmedel.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02