Bordslampa, Swedish Modern, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Mässingsfärgad metall, kannelerat ben av alm. Skärm av grönlackerad plåt. Två ljuspunkter. Stämpelmärkt NK. Höjd 50 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Färgbortfall. Smärre bucklor.