Erik Höglund, matbord och förvaringsmöbel, specialbeställt till Sven Larsson, (Sven Larsson Möbelshop), 1970-tal.
Furu, med uttag för taklampa, höjd 210 cm, bordsskivans mått 190 x 100 cm.
Slitage och märken.
Sven Larsson. Larsson grundade "Möbel-shop" 1953 och har sedan dess vuxit och blivit ett företag med butiker i Sveriges största städer. Fokus under 1960-70-talet låg på furumöbler där Larssons butik på Södermalm i Stockholm hade ett stort inflytande. Flera namnkunniga formgivare ritade möbler för Larsson, så som Erik Höglund, Yngve Ekström och Roland Wilhelmsson.
Intyg medföljer, signerat Ingrid Höglund.