Gillis Lundgren, ett par fåtöljer/dagbäddar, "Tajt", IKEA, 1970-tal.
Två lösa plymåer med textiklädsel och detaljer i brunt skinn. Löst, flyttbart ryggstöd. Plymåernas mått 85 x 80 x 15, ryggstödets diameter ca 35 cm.
Ett ryggstöd med lagning. Smärre fläckar och slitage.