Anna Billing

(Sverige, 1849-1927)
Anna Billing
(Sverige, 1849-1927)

Anna Billing, Sommarlandskap med barn vid vattnet

Svagt signerad i nedre vänstra hörnet. Akvarell 51 x 42 cm.

Ej examinerad ur ram. Något gulnad.

Anna Billing föddes in i en kulturell familj, hennes far var konstnären Tore Billing och hennes mor operasångerskan Elma Ström. Hennes konstnärliga utbildning stod fadern delvis för samt att hon studerade för Johan Christoffer Boklund, August Malmström och Kerstin Cardon. Billing gjorde även en resa till Paris och var där elev till blomstermålaren Georges Jeannin. I Paris ställde Billing ut på Parissalongen 1884 och senare i Sverige på Stockholmsutställningen 1897. Den för auktionen aktuella akvarellen är typisk för konstnären som gärna avbildade blomster och landskap i yppig grönska. En sommardag vid ett vattendrag är avbildat där två små flickor plockar blommor.

Utropspris
22 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89