Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 129 x 74 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1954.
Obetydligt slitage. Fläckar. Missfärgad.
Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16.