Alice Wallebäck, matta, reliefrya, 187 x 129 cm, signerad AW.
Sverige, 1950-tal. Ljusblå slätvävd botten med stort polykromt rutmönster i olika nyanser brunt, gult och blåmelerat.
Smärre slitage. Fransar saknas.