Samling memorabilia/föremål, Ronnie Peterson.

2 affischer, 2 böcker, dekaler, samt 7 plaketter,

Ej genomgångna. Säljes i befintligt skick.

Ronnie Peterson var en av Sveriges mest framstående och älskade racerförare genom tiderna. Petersons passion för motorsport blossade upp redan i unga år, och hans talang och snabbhet på banan skulle snart göra honom till en legendarisk figur inom Formel 1-världen.
Ronnie Peterson debuterade i Formel 1 år 1970 och gjorde omedelbart ett stort intryck. Hans stil och tekniska skicklighet gjorde honom till en av de mest respekterade förarna i racingvärlden. Han körde för flera framstående stall, inklusive Lotus, March och Tyrrell, och hans prestationer på banan imponerade både fans och konkurrenter.
Petersons karriär nådde sin höjdpunkt under 1970-talet, då han blev en av de främsta rivalerna till den legendariske Niki Lauda. År 1973 stod han för en imponerande säsong med totalt sju Grand Prix-segrar och slutade som vicevärldsmästare, endast ett poäng bakom Lauda. Hans karismatiska personlighet och karaktäristiska körstil gjorde honom mycket populär bland fansen över hela världen.
Tyvärr kom Ronnies liv och karriär att få ett tragiskt slut. Under Italiens Grand Prix 1978 på Monza-banan råkade han ut för en allvarlig krasch som ledde till svåra skador. Trots att han omedelbart fick medicinsk hjälp avled han senare på sjukhuset på grund av sina skador. Racingvärlden sörjde förlusten av en av sina mest älskade förare

Utropspris
1 500 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63