Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-3", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.
3-armade, stommar i mässing, cylinderformade skärmar i röktonat glas, märkta Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, "V169-5", höjd 44 cm, bredd ca 28 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestade.