Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 303,5 x 216,5 cm, signerad JJ J.
Komponerad 1961.
Något slitage, smärre fläckar.
Jämför Andersson, Torsten: JJ - Så vävdes ett livsverk. En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred, Falkenberg 2006, färgplansch sid 72.