Helmer Masolle

(Sverige, 1884-1969)
Helmer Masolle
(Sverige, 1884-1969)

Helmer Masolle, "Storbrott, Älvdalen"

Signerad Masolle och daterad -07. Duk 97 x 144 cm.

Lagning/retusch (6 x 4 cm) i skogspartiet, dukens över högra del. Fläckar.

Proveniens

Inköpt på konsthandel i Säter.

Helmer MasOlle (1884-1969) är född i Siljansnäs. MasOlle var målare och formgivare med ett stort intresse för bilar. Han har porträtterat ett stort antal kända svenskar men mindre känt är att han också var en framstående industridesigner.
Volvogrundarna Gustaf Larson och Assar Gabrielsson ville bygga en svensk bil. I Dalarna fanns den biltokige konstnären Helmer MasOlle och han fick uppdraget att formge karossen på den första Volvo-bilen ÖV4 1927. ÖV betyder öppen vagn. Kostnaden för bilen då var 4800 kronor och försäljningen gick trögt. Första året 1927 såldes bara 297 bilar. Helmer formgav även det fortfarande klassiska Volvo emblemet som fortfarande återfinns på fronten på alla Volvobilar: En snedställd diagonal och symbolen för järn, även kallad marstecknet. Det symboliserade den svenska expertisen, kvalitet och svenskt stål.

I den aktuella målningen har MasOlle målat utsikten mot norr från Storbrott, Älvdalen, inte långt från hans hem, MasOlles Gammelgård i Siljansnäs.

Utropspris
12 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02