Tallriken med konturerad bräm, dekorerad i famillerosefärger med motiv av blommor. Diameter 26 cm.
Skålen dekorerad med emaljfärger samt delvis förgylld dekor. Motiv av blommor. Diameter 29, höjd 11 cm.
Spricka i bålskålen. Glasyrmistor. Fläckar. Ställvis något slitage.