Delvis godronnerad på tre svängda fötter med drakanfanger och tassfötter. Trepassformad fotplatta. Kulfötter. Dekor av ringbitande lejonmaskaroner. På locket sittande ekorre. Även locket med stämplar. Höjd 20 cm. Diameter 15 cm. Vikt 537 g.
Obetydligt slitage, lite skrapmärken och ett par små huggmärken i kanten. Lutar något, (en "tuppkam" är något kortare, sannolikt en liten tillverkningsdefekt.) I övrigt god kondition.