Sylvia Stave, vas, tenn, C.G Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Tenn, klotformad med randdekor och fem små hänklar, monterad på rund fotplatta av svärtat trä, stämplad CG HALLBERG, höjd 20,8 cm, diameter ca 20,5 cm.
Visas på Bukowskis, Berzelii Park 1, under Stockholm Designweek.
7-10 februari, kl 11 - 17
11 februari, kl 11 - 15
Smärre slitage, några bucklor på mynningen.