Reseskildringar i olja och akvarell F314

I denna temaauktion vill vi lyfta fram konstnären som reseskildrare under 1800-talet och sekelskiftet 1900. Nya innovationer under 1800-talet såsom järnvägen gjorde resandet till en mer utbredd sysselsättning i Europa. Världen blev plötsligt mer tillgänglig och det utnyttjade konstnärerna under 1800-talets andra hälft. De tog sig bortom sina hemlands gränser för att söka nya bildvärldar. Det fanns en iver att skildra det man såg på dessa resor och det har lett till en rik variation av reseskildringar i konsten.