Eino Schroderus, Takkrona / kyrkokrona för Taidetakomo Koru 1920-tal.
Smides- och gjutjärn. Valvformad gallerram dekorerad med helgon och sex ljusarmar. En opalglasskärm i valvet. Total höjd 92 cm. Total diameter 62 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre rost. Elektrifieringen har ändrats. Opalglaset har installerats senare. Ledningar är borttagna från lamparmarna. Ej funktionstestad.