Eva Ryynänen, skulpturer, 3 st, signerad Eva Ryynänen 1985.
Fåtöljer ett par och bord. Skulpterad och lackad furu. Dekor av enriskvistar och bär. Skuren signatur. Bordet, diameter ca 70 cm. Höjd 67 cm. Fåtölj, bredd ca 60 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 88 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.