Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två triangelformat ställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd 205 cm. Bredd 48 cm. Höjd 173 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Repor. Fläckar. Retuscher på hyllplanen. Smärre ytskador.