Stefan Lindfors, ljusskulptur/ taklampa "Aniara", signerad Stefan Lindfors 2011.
Hänglampa. Svetsat rundstål, genomskinlig glasfiber. LED-spotlights. Längd 240 cm. Bredd 50 cm. Höjd 60 cm.
Tillhört originalinredningen på företaget Risicum.
Åldersrelaterat bruksslitage. Upphängningstrådarna saknas. Ej funktionstestad.