Pierre Soulié, bordslampa, "Lamp balancé", modell 10432 för Verre Lumière Frankrike 1970-tal.
Justerbar lampa. Klotformad lampskärm med en sfärisk motvikt på en svängbar ring, rund bas. Bredd 44 cm. Justerbar höjd ca 55 cm.
Enligt given uppgift fungerar lampan inte. Tidigare förnyad el behöver omkopplas. Åldersrelaterat slitage. Polerad. Ej funktionstestad. Repor och en liten buckla. Metallhylsan för lamphållaren senare.