Förkromade stålrör, målat trä, samt laminerad björkfaner. Svart, stoppad tygklädsel. Bär tillverkarens etikett. Bredd 53 cm. Sitthöjd 32 cm. Total höjd 73 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Helhetsintrycket är gott. Den andra armstödets fastsättningsskruv är lös.