Maija Heikinheimo, kaffeservis 5 delar, tillverkare Valaistustyö för Artek 1900-talets mitt.
Koppar, insidan förtennad. Bär tillverkarens stämplar. Kanna, höjd 19 cm. Gräddsnäcka, längd 11 cm. Sockerskål, diameter 10 cm. Fat, 2 st, diameter 10,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Smärre bucklor.