Gunnel Nyman, taklampa modell 20317 Idman 1900-talets mitt.
Träskaft, frostat glas med dekoration av blomstermålning. Lampskärm av rotting. Höjd 46 cm. Diameter 56 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Senare skruvar. Ej funktionstestad. Skador.