Carl Gustaf Hiort af Ornäs, pall, för Hiort Tuote Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1968.
Beställningsarbete. Fast stoppad klädsel, beställ av teak. Diameter 46 cm. Sitthöjd 42 cm.
År 1968 ritade Hiort af Ornäs inredningen till tandläkarmottagningen på Runebergsgatan 33 A Helsingfors.
Åldersrelaterat slitage. Skador på benen. Senare klädsel. Märken. Helhetsintrycket är gott. Renoverad 2003.