Antti Nurmesniemi, fåtölj, beställningsarbete 1952.
Beställningsarbete till Palace Hotel. Svart läderklädsel, plymå. X-formad fot av trä. Bredd 90 cm. Sitthöjd 40 cm. Totalhöjd 90 cm.
Fåtöljen har tillhört den ursprungliga inredningen på Palace Hotellet. Palace Hotel öppnade 1952, samma år som de olympiska spelen hölls i Helsingfors.
Byggnaden ritades av arkitekterna Viljo Revell och Keijo Petäjä och inredningen skapades bland annat av Antti Nurmesniemi.
Åldersrelaterat slitage. Skador på klädseln. Senare klädsel med veck.
Fåtöljen har tillhört den ursprungliga inredningen på Palace Hotellet.
Palace Hotel öppnade 1952, samma år som de olympiska spelen hölls i Helsingfors.